Pohodová dovolená do celého světa


 

Základní informace

Základní turistické informace

Rhodos je čtvrtým největším řeckým ostrovem, dlouhý 77 km a široký 37 km, s nejvyšší horou Atáviros (1 215 metrů). Východní pobřeží ostrova má písečné a písečně-oblázkové až kamenité pláže, je vhodné pro vyznavače koupání a slunění a pro rodiny s dětmi. Západní větrnější břehy si vybírají spíše milovníci adrenalinových sportů, zejména surfování.
Rhodos se přezdívá „Ostrovem růží“ nebo také „Ostrovem slunce“. Dle jednoho mytologického příběhu jej jako dar dostal bůh Slunce Hélios od nymfy Rhody a podle jiného příběhu, když si bohové mezi sebou dělili svět, bůh Slunce Helios objevil ostrov, který ho natolik učaroval, že požádal Dia, zda by si jej mohl vzít pod svůj patronát.

Je to ostrov s průzračným mořem, zlatými plážemi a zelenými kopci. Ať už je to s mytologií jakkoliv, slunečné přízvisko si Rhodos určitě zaslouží, protože má slunečné a stálé jasné počasí od dubna až do půlky listopadu.
Kopcovitý terén, nádherná příroda, kvetoucí subtropická flóra a především průzračné moře, čisté pláže a nezapomenutelná panoramata sem lákají každoročně stále více turistů z celé Evropy. Ostrov Rhodos leží na „křižovatce“ dvou kontinentů, schází se zde prvky evropské kultury a orientu.

Bohatá a dramatická historie ostrova se datuje od homérských dob, je plná pověstí a mýtů, ale i původních antických staveb a měst. Nejznámější stavbu – kolos rhodský – sice už vidět nemůžete, ale při troše fantazie si ten obrovský maják v přístavu Mandraki hravě představíte. Neméně zajímavý je také středověk, kdy na Rhodosu našli útočiště johanitští rytíři, po nichž tu zůstaly monumentální hradby a paláce ve Starém městě.
Na jedné straně zde najdete směs antických měst, chrámů, pozdně středověkých hradů a pevností, rozmanité architektury a tradičních vesniček. Na druhou stranu je Rhodos moderním městem s luxusními hotely a vysokou úrovní služeb. Nacházejí se tu rovněž moderní casina, restaurace, golfová hřiště a luxusní obchody.

Přímořská letoviska žijí pestrým turistickým ruchem od rána až do noci, nabízejí od příjemných procházek kolem obchodů a butiků přes posezení v typických řeckých tavernách až po noční kluby a diskotéky vše, co si jen můžete přát.
Doporučujeme využít nabídky našich fakultativních výletů či půjčení automobilu k procestování ostrova.
Rhodosané jsou velmi přátelští, pohostinní a vstřícní, také dodržují a ctí staré zvyky a tradice.

Rozloha: 1 400 km2
Délka pobřeží: cca 220 km
Hlavní město: Rhodos
Počet obyvatel: cca 100 000
Nejvyšší vrchol: Atáviros (1215 m n.m.)
Patron ostrova: Bůh Helios

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Řecka platí pro občany ČR bezvízový styk. Občan ČR může cestovat do Řecka na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Řecka.
Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a podle zákona č. 197/2010 Sb., skončilo dnem 1. července 2011 zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné pouze do 26. června 2012, po tomto datu budou moci děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů.

Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Pláže

Na pobřeží ostrova se rozprostírají rozlehlé písečné a oblázkové pláže, občas střídány malými zátokami. Všechny pláže jsou veřejné a platí se pouze za slunečníky a lehátka.

Zajímavosti

Mezi nejzajímavější místa ostrova patří staré město Rhodos, které je obehnáno mohutnými hradbami s několika věžemi a jedenácti vstupními branami. Středověké pevnosti vévodí velkolepý Palác velmistrů s dlážděnou Rytířskou ulicí, které vybudovali Johanité, rytíři řádu sv. Jana Jeruzalemského. Za městskými hradbami pak začíná Orient. Pod růžovou Sulejmanovou mešitou vede ulice Odos Sokratus, lemovaná jako na orientálním tržišti desítkami kavárniček a obchůdků. Dávnou atmosféru pak dokresluje přístav Mandraki se třemi větrnými mlýny a pevností Agios Nikolaos. Kdysi se mělo za to, že právě u vjezdu do tohoto přístavu stál v 3. století před naším letopočtem proslulý Rhodský kolos – bronzová socha boha Hélia, jeden ze sedmi divů světa. Dnes střeží vjezd do přístavu bronzové sochy jelena a laně, umístěné na vysokých sloupech nad molem. K nejvyhledávanějším místům Rhodosu patří Údolí motýlů na západní straně ostrova, kde v době od června do září sídlí miliony přástevníků kostivalových. Lákají je sem neobvyklé stromy a jejich pryskyřice, jejíž vůně připomíná vanilku a používá se při výrobě kadidla. Druhé nejvýznamnější město ostrova Lindos je také velmi oblíbeným cílem návštěvníků. Nad městem se na strmém útesu rozkládá majestátní akropole, z níž se nabízí úchvatný pohled na okolní krajinu.

Doba letu

cca 2 hodiny 50 minut

Řadit dle:
0 položek, 1 stránka
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný výsledek. Prosím upravte vyhledávací kritéria.

Dostupné destinace