Pohodová dovolená do celého světa


 

Základní informace

Geografie
Mallorca je největší ostrov Španělska na délku měří 110 km, na šířku 60-90 km. Nachází se ve Středozemním moři. Mallorca je součástí Baleárských ostrovů. Spolu s dalšími ostrovy tvoří Baleárské souostroví - Ibiza, Formentara, Menorca a Mallorca jsou populárními turistickými destinacemi. Od roku 1960 se Mallorca stala symbolem masového turismu. Jméno ostrova je odvozeno z latinského insula maior – větší ostrov. Největší město, Palma de Mallorca, je zároveň hlavním městem Baleárských ostrovů.
Na Mallorce nalezneme dva hornaté regiony dlouhé okolo 70 km, které se nacházejí v severozápadní a východní třetině ostrova. Nejvyšší hora je Puig Major (1445 m) v pohoří Serra de Tramuntana. Protože tato hora leží ve vojenské zóně, nejvyšší hora přístupná pro veřejnost je sousedící Puig de Massanella (1364 m). Na severovýchodním pobřeží najdeme dva rozsáhlé zálivy – Badia de Pollença a Badia d'Alcúdia. Severní pobřeží je členité s mnoha útesy. Ve středu ostrova Mallorca, okolo hlavního města Palma, se nacházejí úrodné pláně známé jako Es Pla.

Celý název: Mallorca
Hlavní město: Palma de Mallorca
Počet obyvatel: 1 mil.
Rozloha: 3640 km2
Časové pásmo: GMT +1, stejné jako ČR
Měna: euro (EUR = 100 centů)
Úřední jazyk: španělština
Náboženství: 85 %- 90 % římskokatolické
Nejvyšší bod: Puig de Major (1445 m)
Nejvýznamnější řeka: neteče žádná stálá řeka, pouze v deštivém zimním období se zaplňují koryta bystřin zvaných torrente
Státní zřízení: konstituční monarchie federativního typu
Vznik: 5000 př.n.l.
Telefonní předvolba: 0034

Velvyslanectví Španělské republiky v České republice
Pevnostní 9
160 00 Praha 6
tel: 00420 2 24 31 01 41, 24 31 12 22

Velvyslanectví České republiky v Španělsku
Embajada de la República Checa
Caídos de la Division Azul 22-A
280 16 Madrid
tel: 0034 1 35 03 603-7

Historie
První osídlení ostrova je odhadováno asi na 5 000 tisíciletí před naším letopočtem. Odhady však pramení pouze z archeologických vykopávek, z tohoto období samozřejmě nejsou žádné písemné důkazy. Později na ostrov připluli Řekové, Féničané a Kartaginci. V roce 123 před naším letopočtem obsadili ostrov Římané, kteří porazili místní domorodce. Z antického období se dodnes dochovalo mnoho památek a z této doby pochází i název Mallorca.
V pátém století byl ostrov několikrát terčem Vandalů a v 10. století ostrov Mallorca obsadili Maurové. Maurská nadvláda nad ostrovem trvala až do 13. století, kdy byl ostrov osvobozen a stal se součástí Španělského království. Nedlouho na to bylo vyhlášeno Mallorscé království, které však nemělo příliš dlouhé trvání a Mallorca se navždy stala součástí Španělska. Největší rozvoj zaznamenal ostrov v druhé polovině 20. století a to díky mohutnému rozvoji turistického ruchu.

Podnebí
Vládne zde příjemné středomořské klima s více než 300 slunečnými dny. I během jara a podzimu se teploty drží kolem 30 °C. Proto ideální doba pro poznávací zájezdy je mimo turistickou sezónu.
Nejteplejším měsícem je srpen s průměrnou teplotou 29 stupňů, v červnu se průměr pohybuje kolem 28 stupňů. Nejchladnějším měsícem je pochopitelné leden, ale i v tomto měsíci je počasí velmi příjemné, protože průměrná teplota se pohybuje kolem 10 stupňů. Nejdeštivějším měsícem je říjen a nejsušším červen. Nesmíte zapomenout, že se jedná o ostrov, proto se musíte smířit s větrem. I tak je, ale Mallorca vhodným místem pro strávení dovolené, zimní i letní. V zimě počasí asi neumožní koupání, ale kdo nemá rád českou zimu, tak si určitě přijde na své.

Náboženství a etnika
Nejrozšířenějším náboženstvím je náboženství katolické. Mallorca, jako mnoho Středozemních míst, ještě stále drží starý rituál polední pauzy, který obvykle trvá okolo 3 hodin. Mallorčané milují neuspěchaný a pohodlný život a tak veškeré své nákupy a jiné pochůzky obstarávají až večer. Tím pádem mají dostatek času na relaxování, popovídání si s přáteli a zároveň se vyhnou těm nejteplejším hodinám, ve kterých nemá z místních obyvatel nikdo náladu na práci nebo jinou náročnou aktivitu.
Nejpopulárnější svátek je Velký Pátek o Velikonocích. V této době pochoduje ulicemi města obrovský několikatisícový průvod lidí. Všichni mají na sobě volné roucho, vysoké špičaté klobouky, masky a každý nese svíčku. Vytváří to poněkud strašidelnou atmosféru, ale opravdu stojí za to zajít se na průvod podívat, pokud jste na ostrově právě v tuto dobu.

Řadit dle:
0 položek, 1 stránka
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný výsledek. Prosím upravte vyhledávací kritéria.

Dostupné destinace