Chorvatsko


 

Základní informace

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy. Sousedí na severu se Slovinskem a Maďarskem, na jihovýchodě se Srbskem a Bosnou a na jihu s Černou Horou. Celé pobřeží omývá Jadranské moře.
Hlavní město: Záhřeb (790 017 obyvatel)
Jazyky: Úředním jazykem je chorvatština, mezi další jazyky patří: srbština, italština, albánština, bosenština, rómština, maďarština, slovinština, srbochorvatština a čeština.
Náboženství: Převládají katolíci 86,28 %, dále pravoslavní 4,44 %, muslimové 1,47 % a 3,81 % bez vyznání nebo ateisté.

MĚNA, KURZY

Měna: Chorvatská kuna (HRK)
Aktuální kurz: 1 HRK = 3.458 CZK

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Země je z východu chráněna pohořím, tudíž je tu příjemné mírné podnebí ovlivněné Středozemním mořem. Teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 30°C, v červnu a září potom kolem 25°C. Počasí se samozřejmě liší podle polohy, je zde rozdíl i mezi pevninou a ostrovy, kde nejsou vedra tak únavná, jako na pevnině. Co se týče vodních srážek, tak nejméně jich spadne na ostrovech, naproti tomu pevnina je na srážky bohatá (vnitrozemí).

CENY

Je možné zde platit i eury. Peníze je možné směnit ve směnárnách, bankách nebo hotelích. Platební karty jsou přijímány ve většině restauracích, hotelích, větších obchodech, cestovních kancelářích. Ceny základních potravin, ale i ceny v restauracích, jsou vyšší v turistických letoviscích a v turistické sezóně. Čerstvou zeleninu a ovoce můžete zakoupit na místních trzích, kde jsou ceny o něco levnější než v obchodech. Pokud budete na trzích kupovat suvenýry, určitě o cenu smlouvejte.

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Cizinci mohou do země bezcelně dovážet předměty osobní potřeby a potraviny na cestu. Dovoz je definován pojmem „přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících“.
Do země je přísný zákaz dovážet jakékoliv drogy. Jejich dovoz a držení je pod finanční pokutou nebo trestem odnětí svobody. Kontroly se provádí jak na hranicích, tak i ve vnitrozemí pověřenými orgány.
Je zakázáno vyvážet kulturní a historické památky (např. části vraků lodí při potápění, předměty z mořského dna).
Léky pouze v množství osobní potřeby, pokud berete nějaké léky pravidelně, doporučujeme mít u sebe lékařskou dokumentaci.

 

 

Rozloha: 87 661 km²

Počet obyvatel: 4 284 889

Nejvyšší místo: Sinjal 1 831 m

 

 

Charakteristika země

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším místům pro letní dovolenou v Evropě a to hlavně českými turisty. Je to země tisíců ostrovů a malebných zátok. Země, která v sobě snoubí krásu nenarušené přírody se stopami zanechanými lidskou kulturou v průběhu staletí, a to umožnilo vznik kouzelných přímořských letovisek. Právě čarovná krása chorvatského moře je hlavním důvodem, proč dnes patří tato země k nejnavštěvovanějším v Evropě.

Dalšími důvody jsou bezpochyby i krása pobřeží, přijatelná vzdálenost ale i jazyková podobnost obou národů. Je tu blízko vše, za čím se jinde musí cestovat velmi daleko. Na vzdálenosti pouhých sta kilometrů se nacházejí ostrovy, moře, krasy, lesnaté hory i úrodné roviny. Můžete zde obdivovat krásu vodopádů Plitvických jezer, souostroví Brijuni, vodopádů řeky Krky a dalších zázraků přírody v některém ze sedmi národních parků Chorvatska. Za zmínku stojí zcela jistě i Diokleciánův palác ve Splitu či staré jádro Dubrovníku, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V Chorvatsku najdou svůj kousek světa novodobí Robinsoni, horolezci i jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je chorvatský Jadran nejbližším teplým mořem. Hlavní město se nachází se pod vrchem Medvedica. Je politickým, kulturním a ekonomickým centrem země, dále je důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

 

 

Očkování, lékař a zdravotní problémy

Nejsou vyžadována žádná speciální očkování.

V každém větším městě či letním středisku najdete nemocnici (Bolnica) nebo ambulanci (Hitna pomoć). Způsob úhrady za ošetření u lékaře a za případný pobyt v nemocnici je stejný jako v dalších evropských zemích. Pokud má pacient v ČR uzavřené cestovní pojištění, menší částky (cca do 1000Kč) hradí v hotovosti a na základě účtů jsou mu po návratu do ČR uhrazeny pojišťovnou. V případě vyšších nákladů se platba řeší ve spolupráci s asistenční službou pojišťovny.

 

 

Doprava

Chorvatsko v posledních letech hodně zainventovalo do dopravní struktury státu. Bylo postaveno několik dálnic s lepším přístupem k Jadranskému moři a letoviskům. Dálniční úseky jsou zpoplatněny, ceny se liší podle vzdálenosti, každý úsek dálnice má svoji pevnou cenu, která se platí podle typu vozidla.

Dostupnost na ostrovy je v případě těch nejnavštěvovanějších pomocí mostu, kde se kromě mostu na ostrov Krk neplatí žádný poplatek. Ostatní ostrovy jsou poté dostupné trajekty z přístavních měst.

Autobusová doprava je v Chorvatsku na velmi slušné úrovni. Hlavně u pobřeží je propojenost mezi letovisky velmi dobrá a spoje navazují i na trajekty. Turisté však tohoto způsobu dopravy moc nevyužívají.

 

 

Strava a nápoje

Chorvatská kuchyně je velice různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které stojí za to ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití. Zeptejte se místních na dobrou hospodu, nikoli však na tu, která je na promenádě a v obležení turistů. Tady většinou najdete dokonalou obsluhu a interiér, ale vaří se zde klasická mezinárodní kuchyně, což postrádá jakýkoliv nádech originality. Zkuste spíše zajít do malých rodinných podniků - konob, kterých je v Chorvatsku spousta a k ochutnání domácí kuchyně jsou ideální. To nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát jsou ryby a mořské plody. Doporučujeme čerstvé krevety právě nalovené, lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu napečené nadýchané běloučké bagety.

O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. Především na trávení funguje, podle většiny Chorvatů, panák. V hospodě vám ho přinesou po zaplacení pro lepší trávení, sami si ho rádi a hojně dopřejí jako domácí lék na cokoli.Mezi nejrozšířenější bude asi bylinná nazelenalá tavarice. Travarice je rakije se středomořskou trávou na dně flašky. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Další rozšířenou pálenkou je třeba slivovice, hruškovice, ale taky loza, která se pálí z hroznů vína. Vliv řeků je jasně vidět na chorvatské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem nehledejte nic jiného, než kultovní ouzo.

 

Místní speciality

Čevapčiči – masitý pokrm, který se připravuje z velmi kvalitního masa. Míchá se z hovězího, vepřového, jehněčího. Důležité je maso třikrát umlít se solí a kořením. Chorvatské ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Dalmátské brodeto - guláš z mořských plodů nebo ryb, a to nejčastěji s kukuřičnou polentou. Tento nejpopulárnější pokrm na jadranském pobřeží má desítky variací přípravy.

Maneštra – polévka „co dům dá“. Silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádnou porcí kukuřice.

Pašticada – dušený pokrm z hovězího masa

Žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.

 

 

Časový posun

Středoevropský čas stejný jako v České republice.

 

 

Elektrické napětí

230 V, klasická eurozástrčka

 

 

Doporučení CK

Pokud do Chorvatska cestujete vlastním dopravním prostředkem, dejte si pozor na dodržování povolené rychlosti. Za překročení povolené rychlosti jsou vysoké pokuty, v některých případech i odnětí svobody na dobu 60 dnů.

V celé zemi platí přísný zákaz nocovat ve volné přírodě (vysoké pokuty).

Od roku 2013 jsou všichni prodejci (s výjimkou na tržnicích) povinni Vám vystavit tištěný doklad, který si u sebe ponechejte. Může být později kontrolován.

 

 

Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice

V průhledu 9

162 00 Praha6

Tel: +420 235 090 801

Email: vrh.prag@mvpei.hr, croemb.praha@mvp.hr

 

 

Velvyslanectví České republiky v Chorvatské republice

Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb

Tel: +385 1 617 7246

Email: zagreb@embassy.mzv.cz

 

 

Řadit dle:
123456789
více než 100 stránek

Chorvatsko241 Kč

Apartmány LANTERNA typ A

Apartmány LANTERNA typ A **

Bez stravy, Vlastní

20.04 - 21.04.2019

Chorvatsko270 Kč

Apartmány LANTERNA SUNSET

Apartmány LANTERNA SUNSET ***

Bez stravy, Vlastní

20.04 - 21.04.2019

Chorvatsko372 Kč

Vily MIRAN

Vily MIRAN ***

Bez stravy, Vlastní

20.04 - 21.04.2019

Chorvatsko484 Kč

Villas SOLARIS KORNATI

Villas SOLARIS KORNATI ****

Bez stravy, Vlastní

19.04 - 21.04.2019

Chorvatsko569 Kč

Mobilní domky MEDITERAN KEMP SELCE

Mobilní domky MEDITERAN KEMP SELCE ***

Bez stravy, Vlastní

17.04 - 19.04.2019

Chorvatsko589 Kč

Mobilní domky SOLARIS

Mobilní domky SOLARIS ****

Bez stravy, Vlastní

19.04 - 21.04.2019

Chorvatsko700 Kč

Hotel ALBA

Hotel ALBA ***

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 20.04.2019

Chorvatsko706 Kč

Hotel MIRAN

Hotel MIRAN ***

Snídaně, Vlastní

20.04 - 21.04.2019

Chorvatsko708 Kč

Kamp Park Soline

Kamp Park Soline ****

Bez stravy, Vlastní

22.03 - 25.03.2019

Chorvatsko767 Kč

Apartmány SPLENDID

Apartmány SPLENDID **

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 16.04.2019

Chorvatsko768 Kč

Mobilní domky ALAN

Mobilní domky ALAN

Bez stravy, Vlastní

30.03 - 02.04.2019

Chorvatsko786 Kč

Rezidencija Skiper

Rezidencija Skiper ****

Bez stravy, Vlastní

22.03 - 24.03.2019

Chorvatsko801 Kč

Prázdninový komplex Croatia

Prázdninový komplex Croatia ***

Bez stravy, Vlastní

18.04 - 21.04.2019

Chorvatsko853 Kč

Vila PERKUŠIĆ

Vila PERKUŠIĆ ***

Bez stravy, Vlastní

03.04 - 06.04.2019

Chorvatsko890 Kč

Hotel GRABOVAC - ubytování 1 noc

Hotel GRABOVAC - ubytování 1 noc **

Snídaně, Vlastní

23.03 - 24.03.2019

Chorvatsko896 Kč

Apartmány HORIZONT

Apartmány HORIZONT **

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 16.04.2019

Chorvatsko896 Kč

Apartmány AI PINI

Apartmány AI PINI ***

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 16.04.2019

Chorvatsko942 Kč

Camping & apartmány Belvedere

Camping & apartmány Belvedere ***

Bez stravy, Vlastní

18.04 - 20.04.2019

Chorvatsko942 Kč

Verudela Beach & Villa Resort

Verudela Beach & Villa Resort ***

Bez stravy, Vlastní

18.04 - 21.04.2019

Chorvatsko960 Kč

Hotel Grabovac

Hotel Grabovac **

Snídaně, Vlastní

01.04 - 02.04.2019

Chorvatsko976 Kč

apartmány Villas Faro

apartmány Villas Faro ***

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 17.04.2019

Chorvatsko981 Kč

Mobilní domky STOJA

Mobilní domky STOJA ***

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 16.04.2019

Chorvatsko999 Kč

Hotel DONAT

Hotel DONAT ***

All inclusive, Vlastní

13.04 - 14.04.2019

Chorvatsko1 024 Kč

Mobilní domky STUPICE

Mobilní domky STUPICE

Bez stravy, Vlastní

13.04 - 16.04.2019

123456789
více než 100 stránek

Dostupné destinace