Chorvatsko


 

Základní informace

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy. Sousedí na severu se Slovinskem a Maďarskem, na jihovýchodě se Srbskem a Bosnou a na jihu s Černou Horou. Celé pobřeží omývá Jadranské moře.
Hlavní město: Záhřeb (790 017 obyvatel)
Jazyky: Úředním jazykem je chorvatština, mezi další jazyky patří: srbština, italština, albánština, bosenština, rómština, maďarština, slovinština, srbochorvatština a čeština.
Náboženství: Převládají katolíci 86,28 %, dále pravoslavní 4,44 %, muslimové 1,47 % a 3,81 % bez vyznání nebo ateisté.

MĚNA, KURZY

Měna: Chorvatská kuna (HRK)
Aktuální kurz: 1 HRK = 3.497 CZK

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Země je z východu chráněna pohořím, tudíž je tu příjemné mírné podnebí ovlivněné Středozemním mořem. Teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 30°C, v červnu a září potom kolem 25°C. Počasí se samozřejmě liší podle polohy, je zde rozdíl i mezi pevninou a ostrovy, kde nejsou vedra tak únavná, jako na pevnině. Co se týče vodních srážek, tak nejméně jich spadne na ostrovech, naproti tomu pevnina je na srážky bohatá (vnitrozemí).

CENY

Je možné zde platit i eury. Peníze je možné směnit ve směnárnách, bankách nebo hotelích. Platební karty jsou přijímány ve většině restauracích, hotelích, větších obchodech, cestovních kancelářích. Ceny základních potravin, ale i ceny v restauracích, jsou vyšší v turistických letoviscích a v turistické sezóně. Čerstvou zeleninu a ovoce můžete zakoupit na místních trzích, kde jsou ceny o něco levnější než v obchodech. Pokud budete na trzích kupovat suvenýry, určitě o cenu smlouvejte.

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Cizinci mohou do země bezcelně dovážet předměty osobní potřeby a potraviny na cestu. Dovoz je definován pojmem „přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících“.
Do země je přísný zákaz dovážet jakékoliv drogy. Jejich dovoz a držení je pod finanční pokutou nebo trestem odnětí svobody. Kontroly se provádí jak na hranicích, tak i ve vnitrozemí pověřenými orgány.
Je zakázáno vyvážet kulturní a historické památky (např. části vraků lodí při potápění, předměty z mořského dna).
Léky pouze v množství osobní potřeby, pokud berete nějaké léky pravidelně, doporučujeme mít u sebe lékařskou dokumentaci.

 

 

Rozloha: 87 661 km²

Počet obyvatel: 4 284 889

Nejvyšší místo: Sinjal 1 831 m

 

 

Charakteristika země

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším místům pro letní dovolenou v Evropě a to hlavně českými turisty. Je to země tisíců ostrovů a malebných zátok. Země, která v sobě snoubí krásu nenarušené přírody se stopami zanechanými lidskou kulturou v průběhu staletí, a to umožnilo vznik kouzelných přímořských letovisek. Právě čarovná krása chorvatského moře je hlavním důvodem, proč dnes patří tato země k nejnavštěvovanějším v Evropě.

Dalšími důvody jsou bezpochyby i krása pobřeží, přijatelná vzdálenost ale i jazyková podobnost obou národů. Je tu blízko vše, za čím se jinde musí cestovat velmi daleko. Na vzdálenosti pouhých sta kilometrů se nacházejí ostrovy, moře, krasy, lesnaté hory i úrodné roviny. Můžete zde obdivovat krásu vodopádů Plitvických jezer, souostroví Brijuni, vodopádů řeky Krky a dalších zázraků přírody v některém ze sedmi národních parků Chorvatska. Za zmínku stojí zcela jistě i Diokleciánův palác ve Splitu či staré jádro Dubrovníku, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V Chorvatsku najdou svůj kousek světa novodobí Robinsoni, horolezci i jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je chorvatský Jadran nejbližším teplým mořem. Hlavní město se nachází se pod vrchem Medvedica. Je politickým, kulturním a ekonomickým centrem země, dále je důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

 

 

Očkování, lékař a zdravotní problémy

Nejsou vyžadována žádná speciální očkování.

V každém větším městě či letním středisku najdete nemocnici (Bolnica) nebo ambulanci (Hitna pomoć). Způsob úhrady za ošetření u lékaře a za případný pobyt v nemocnici je stejný jako v dalších evropských zemích. Pokud má pacient v ČR uzavřené cestovní pojištění, menší částky (cca do 1000Kč) hradí v hotovosti a na základě účtů jsou mu po návratu do ČR uhrazeny pojišťovnou. V případě vyšších nákladů se platba řeší ve spolupráci s asistenční službou pojišťovny.

 

 

Doprava

Chorvatsko v posledních letech hodně zainventovalo do dopravní struktury státu. Bylo postaveno několik dálnic s lepším přístupem k Jadranskému moři a letoviskům. Dálniční úseky jsou zpoplatněny, ceny se liší podle vzdálenosti, každý úsek dálnice má svoji pevnou cenu, která se platí podle typu vozidla.

Dostupnost na ostrovy je v případě těch nejnavštěvovanějších pomocí mostu, kde se kromě mostu na ostrov Krk neplatí žádný poplatek. Ostatní ostrovy jsou poté dostupné trajekty z přístavních měst.

Autobusová doprava je v Chorvatsku na velmi slušné úrovni. Hlavně u pobřeží je propojenost mezi letovisky velmi dobrá a spoje navazují i na trajekty. Turisté však tohoto způsobu dopravy moc nevyužívají.

 

 

Strava a nápoje

Chorvatská kuchyně je velice různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které stojí za to ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití. Zeptejte se místních na dobrou hospodu, nikoli však na tu, která je na promenádě a v obležení turistů. Tady většinou najdete dokonalou obsluhu a interiér, ale vaří se zde klasická mezinárodní kuchyně, což postrádá jakýkoliv nádech originality. Zkuste spíše zajít do malých rodinných podniků - konob, kterých je v Chorvatsku spousta a k ochutnání domácí kuchyně jsou ideální. To nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát jsou ryby a mořské plody. Doporučujeme čerstvé krevety právě nalovené, lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu napečené nadýchané běloučké bagety.

O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. Především na trávení funguje, podle většiny Chorvatů, panák. V hospodě vám ho přinesou po zaplacení pro lepší trávení, sami si ho rádi a hojně dopřejí jako domácí lék na cokoli.Mezi nejrozšířenější bude asi bylinná nazelenalá tavarice. Travarice je rakije se středomořskou trávou na dně flašky. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Další rozšířenou pálenkou je třeba slivovice, hruškovice, ale taky loza, která se pálí z hroznů vína. Vliv řeků je jasně vidět na chorvatské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem nehledejte nic jiného, než kultovní ouzo.

 

Místní speciality

Čevapčiči – masitý pokrm, který se připravuje z velmi kvalitního masa. Míchá se z hovězího, vepřového, jehněčího. Důležité je maso třikrát umlít se solí a kořením. Chorvatské ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Dalmátské brodeto - guláš z mořských plodů nebo ryb, a to nejčastěji s kukuřičnou polentou. Tento nejpopulárnější pokrm na jadranském pobřeží má desítky variací přípravy.

Maneštra – polévka „co dům dá“. Silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádnou porcí kukuřice.

Pašticada – dušený pokrm z hovězího masa

Žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.

 

 

Časový posun

Středoevropský čas stejný jako v České republice.

 

 

Elektrické napětí

230 V, klasická eurozástrčka

 

 

Doporučení CK

Pokud do Chorvatska cestujete vlastním dopravním prostředkem, dejte si pozor na dodržování povolené rychlosti. Za překročení povolené rychlosti jsou vysoké pokuty, v některých případech i odnětí svobody na dobu 60 dnů.

V celé zemi platí přísný zákaz nocovat ve volné přírodě (vysoké pokuty).

Od roku 2013 jsou všichni prodejci (s výjimkou na tržnicích) povinni Vám vystavit tištěný doklad, který si u sebe ponechejte. Může být později kontrolován.

 

 

Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice

V průhledu 9

162 00 Praha6

Tel: +420 235 090 801

Email: vrh.prag@mvpei.hr, croemb.praha@mvp.hr

 

 

Velvyslanectví České republiky v Chorvatské republice

Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb

Tel: +385 1 617 7246

Email: zagreb@embassy.mzv.cz

 

 

Řadit dle:
1234567
167 položek, 7 stránek

Chorvatsko708 Kč

Rezidencija Skiper

Rezidencija Skiper ****

Bez stravy, Vlastní

02.01 - 04.01.2019

Chorvatsko864 Kč

Apartmány Butković, Novi Vinodolski

Apartmány Butković, Novi Vinodolski

Bez stravy, Vlastní

11.12 - 14.12.2018

Chorvatsko1 139 Kč

Pavilony SLAVEN

Pavilony SLAVEN **

Polopenze, Vlastní

05.01 - 07.01.2019

Chorvatsko1 140 Kč

Pavilony AD TURRES - Ubytování

Pavilony AD TURRES - Ubytování **

Polopenze, Vlastní

12.12 - 14.12.2018

Chorvatsko1 170 Kč

Hotel ESPLANADE - Ubytování

Hotel ESPLANADE - Ubytování ***

Polopenze, Vlastní

12.12 - 13.12.2018

Chorvatsko1 283 Kč

Hotel AD TURRES - Ubytování

Hotel AD TURRES - Ubytování **

Polopenze, Vlastní

12.12 - 14.12.2018

Chorvatsko1 454 Kč

Hotel SLAVEN

Hotel SLAVEN **

Polopenze, Vlastní

02.01 - 04.01.2019

Chorvatsko1 611 Kč

Mobilní domky GALEB

Mobilní domky GALEB ***

Bez stravy, Vlastní

02.01 - 09.01.2019

Chorvatsko1 613 Kč

VALAMAR PADOVA Hotel - Ubytování

VALAMAR PADOVA Hotel - Ubytování ***

Polopenze, Vlastní

12.12 - 13.12.2018

Chorvatsko1 676 Kč

Hotel Punta & Depandance Villa Arausa

Hotel Punta & Depandance Villa Arausa ****

Snídaně, Vlastní

11.12 - 13.12.2018

Chorvatsko1 790 Kč

Silvestr v Chorvatsku - Nový rok ve Slovinsku

Silvestr v Chorvatsku - Nový rok ve Slovinsku

Snídaně, Autobus

31.12 - 01.01.2019

Chorvatsko1 994 Kč

APARTMÁNY VYBRANÉ Brela

APARTMÁNY VYBRANÉ Brela

Bez stravy, Vlastní

05.01 - 09.01.2019

Chorvatsko2 020 Kč

Sensimar Adriatic Beach Resort POLOPENZE, 2 noci, příjezd denně

Sensimar Adriatic Beach Resort POLOPENZE, 2 noci, příjezd denně ****

Polopenze, Vlastní

11.12 - 13.12.2018

Chorvatsko2 111 Kč

Hotel MALIN - Ubytování

Hotel MALIN - Ubytování ****

Snídaně, Vlastní

12.12 - 14.12.2018

Chorvatsko2 279 Kč

Apartmány AMARIN - Ubytování

Apartmány AMARIN - Ubytování ****

Bez stravy, Vlastní

12.12 - 17.12.2018

Chorvatsko2 397 Kč

Vila ARAUSA - Ubytování

Vila ARAUSA - Ubytování ****

Polopenze, Vlastní

12.12 - 14.12.2018

Chorvatsko2 596 Kč

Wellness Hotel AURORA - ubytování

Wellness Hotel AURORA - ubytování ****

Polopenze, Vlastní

05.01 - 07.01.2019

Chorvatsko2 654 Kč

Hotel PUNTA A - Ubytování

Hotel PUNTA A - Ubytování ****

Polopenze, Vlastní

12.12 - 14.12.2018

Chorvatsko2 828 Kč

Olympia

Olympia ****

Snídaně, Vlastní

01.01 - 03.01.2019

Chorvatsko2 990 Kč

Pokoje KOVAĆ

Pokoje KOVAĆ ***

Bez stravy, Vlastní

11.12 - 18.12.2018

Chorvatsko3 063 Kč

Ilirija Hotel Resort Biograd

Ilirija Hotel Resort Biograd ****

Snídaně, Vlastní

04.01 - 07.01.2019

Chorvatsko3 084 Kč

Hotel Medena, Trogir

Hotel Medena, Trogir ***

Snídaně, Vlastní

11.12 - 14.12.2018

Chorvatsko3 210 Kč

Depandance VILLA DONAT - Ubytování

Depandance VILLA DONAT - Ubytování ***

Polopenze, Vlastní

12.12 - 15.12.2018

Chorvatsko3 521 Kč

OMLADINSKI HOSTEL DUJAM - Split

OMLADINSKI HOSTEL DUJAM - Split ***

Bez stravy, Vlastní

12.12 - 19.12.2018

1234567
167 položek, 7 stránek

Dostupné destinace