Chorvatsko


 

Základní informace

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy. Sousedí na severu se Slovinskem a Maďarskem, na jihovýchodě se Srbskem a Bosnou a na jihu s Černou Horou. Celé pobřeží omývá Jadranské moře.
Hlavní město: Záhřeb (790 017 obyvatel)
Jazyky: Úředním jazykem je chorvatština, mezi další jazyky patří: srbština, italština, albánština, bosenština, rómština, maďarština, slovinština, srbochorvatština a čeština.
Náboženství: Převládají katolíci 86,28 %, dále pravoslavní 4,44 %, muslimové 1,47 % a 3,81 % bez vyznání nebo ateisté.

MĚNA, KURZY

Měna: Chorvatská kuna (HRK)
Aktuální kurz: 1 HRK = 3.560 CZK

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Země je z východu chráněna pohořím, tudíž je tu příjemné mírné podnebí ovlivněné Středozemním mořem. Teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 30°C, v červnu a září potom kolem 25°C. Počasí se samozřejmě liší podle polohy, je zde rozdíl i mezi pevninou a ostrovy, kde nejsou vedra tak únavná, jako na pevnině. Co se týče vodních srážek, tak nejméně jich spadne na ostrovech, naproti tomu pevnina je na srážky bohatá (vnitrozemí).

CENY

Je možné zde platit i eury. Peníze je možné směnit ve směnárnách, bankách nebo hotelích. Platební karty jsou přijímány ve většině restauracích, hotelích, větších obchodech, cestovních kancelářích. Ceny základních potravin, ale i ceny v restauracích, jsou vyšší v turistických letoviscích a v turistické sezóně. Čerstvou zeleninu a ovoce můžete zakoupit na místních trzích, kde jsou ceny o něco levnější než v obchodech. Pokud budete na trzích kupovat suvenýry, určitě o cenu smlouvejte.

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Cizinci mohou do země bezcelně dovážet předměty osobní potřeby a potraviny na cestu. Dovoz je definován pojmem „přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících“.
Do země je přísný zákaz dovážet jakékoliv drogy. Jejich dovoz a držení je pod finanční pokutou nebo trestem odnětí svobody. Kontroly se provádí jak na hranicích, tak i ve vnitrozemí pověřenými orgány.
Je zakázáno vyvážet kulturní a historické památky (např. části vraků lodí při potápění, předměty z mořského dna).
Léky pouze v množství osobní potřeby, pokud berete nějaké léky pravidelně, doporučujeme mít u sebe lékařskou dokumentaci.

 

 

Rozloha: 87 661 km²

Počet obyvatel: 4 284 889

Nejvyšší místo: Sinjal 1 831 m

 

 

Charakteristika země

Chorvatsko patří k nejvyhledávanějším místům pro letní dovolenou v Evropě a to hlavně českými turisty. Je to země tisíců ostrovů a malebných zátok. Země, která v sobě snoubí krásu nenarušené přírody se stopami zanechanými lidskou kulturou v průběhu staletí, a to umožnilo vznik kouzelných přímořských letovisek. Právě čarovná krása chorvatského moře je hlavním důvodem, proč dnes patří tato země k nejnavštěvovanějším v Evropě.

Dalšími důvody jsou bezpochyby i krása pobřeží, přijatelná vzdálenost ale i jazyková podobnost obou národů. Je tu blízko vše, za čím se jinde musí cestovat velmi daleko. Na vzdálenosti pouhých sta kilometrů se nacházejí ostrovy, moře, krasy, lesnaté hory i úrodné roviny. Můžete zde obdivovat krásu vodopádů Plitvických jezer, souostroví Brijuni, vodopádů řeky Krky a dalších zázraků přírody v některém ze sedmi národních parků Chorvatska. Za zmínku stojí zcela jistě i Diokleciánův palác ve Splitu či staré jádro Dubrovníku, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V Chorvatsku najdou svůj kousek světa novodobí Robinsoni, horolezci i jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je chorvatský Jadran nejbližším teplým mořem. Hlavní město se nachází se pod vrchem Medvedica. Je politickým, kulturním a ekonomickým centrem země, dále je důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou.

 

 

Očkování, lékař a zdravotní problémy

Nejsou vyžadována žádná speciální očkování.

V každém větším městě či letním středisku najdete nemocnici (Bolnica) nebo ambulanci (Hitna pomoć). Způsob úhrady za ošetření u lékaře a za případný pobyt v nemocnici je stejný jako v dalších evropských zemích. Pokud má pacient v ČR uzavřené cestovní pojištění, menší částky (cca do 1000Kč) hradí v hotovosti a na základě účtů jsou mu po návratu do ČR uhrazeny pojišťovnou. V případě vyšších nákladů se platba řeší ve spolupráci s asistenční službou pojišťovny.

 

 

Doprava

Chorvatsko v posledních letech hodně zainventovalo do dopravní struktury státu. Bylo postaveno několik dálnic s lepším přístupem k Jadranskému moři a letoviskům. Dálniční úseky jsou zpoplatněny, ceny se liší podle vzdálenosti, každý úsek dálnice má svoji pevnou cenu, která se platí podle typu vozidla.

Dostupnost na ostrovy je v případě těch nejnavštěvovanějších pomocí mostu, kde se kromě mostu na ostrov Krk neplatí žádný poplatek. Ostatní ostrovy jsou poté dostupné trajekty z přístavních měst.

Autobusová doprava je v Chorvatsku na velmi slušné úrovni. Hlavně u pobřeží je propojenost mezi letovisky velmi dobrá a spoje navazují i na trajekty. Turisté však tohoto způsobu dopravy moc nevyužívají.

 

 

Strava a nápoje

Chorvatská kuchyně je velice různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které stojí za to ochutnat. Smažené, pečené, grilované, zapékané – vyhlášené lahůdky mají desítky druhů úprav a použití. Zeptejte se místních na dobrou hospodu, nikoli však na tu, která je na promenádě a v obležení turistů. Tady většinou najdete dokonalou obsluhu a interiér, ale vaří se zde klasická mezinárodní kuchyně, což postrádá jakýkoliv nádech originality. Zkuste spíše zajít do malých rodinných podniků - konob, kterých je v Chorvatsku spousta a k ochutnání domácí kuchyně jsou ideální. To nejlepší, co si z chorvatské kuchyně můžete dát jsou ryby a mořské plody. Doporučujeme čerstvé krevety právě nalovené, lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu napečené nadýchané běloučké bagety.

O téměř každé chorvatské pálence se dočtete, že má léčivé účinky. Především na trávení funguje, podle většiny Chorvatů, panák. V hospodě vám ho přinesou po zaplacení pro lepší trávení, sami si ho rádi a hojně dopřejí jako domácí lék na cokoli.Mezi nejrozšířenější bude asi bylinná nazelenalá tavarice. Travarice je rakije se středomořskou trávou na dně flašky. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Další rozšířenou pálenkou je třeba slivovice, hruškovice, ale taky loza, která se pálí z hroznů vína. Vliv řeků je jasně vidět na chorvatské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem nehledejte nic jiného, než kultovní ouzo.

 

Místní speciality

Čevapčiči – masitý pokrm, který se připravuje z velmi kvalitního masa. Míchá se z hovězího, vepřového, jehněčího. Důležité je maso třikrát umlít se solí a kořením. Chorvatské ho tvarují kovovou trubičkou a pak grilují.

Dalmátské brodeto - guláš z mořských plodů nebo ryb, a to nejčastěji s kukuřičnou polentou. Tento nejpopulárnější pokrm na jadranském pobřeží má desítky variací přípravy.

Maneštra – polévka „co dům dá“. Silný zeleninový vývar z brambor, fazolí, zeleniny a pořádnou porcí kukuřice.

Pašticada – dušený pokrm z hovězího masa

Žgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice.

 

 

Časový posun

Středoevropský čas stejný jako v České republice.

 

 

Elektrické napětí

230 V, klasická eurozástrčka

 

 

Doporučení CK

Pokud do Chorvatska cestujete vlastním dopravním prostředkem, dejte si pozor na dodržování povolené rychlosti. Za překročení povolené rychlosti jsou vysoké pokuty, v některých případech i odnětí svobody na dobu 60 dnů.

V celé zemi platí přísný zákaz nocovat ve volné přírodě (vysoké pokuty).

Od roku 2013 jsou všichni prodejci (s výjimkou na tržnicích) povinni Vám vystavit tištěný doklad, který si u sebe ponechejte. Může být později kontrolován.

 

 

Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice

V průhledu 9

162 00 Praha6

Tel: +420 235 090 801

Email: vrh.prag@mvpei.hr, croemb.praha@mvp.hr

 

 

Velvyslanectví České republiky v Chorvatské republice

Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb

Tel: +385 1 617 7246

Email: zagreb@embassy.mzv.cz

 

 

Řadit dle:
123456789
2200 položek, 92 stránek

Chorvatsko299 Kč

apartmán Katarina

apartmán Katarina ***

Bez stravy, Vlastní

30.09 - 01.10.2017

Chorvatsko341 Kč

Apartmány Vila Elvíra

Apartmány Vila Elvíra ***

Bez stravy, Vlastní

26.05 - 27.05.2018

Chorvatsko370 Kč

Mobilní domky VODICE

Mobilní domky VODICE ***

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 24.09.2017

Chorvatsko379 Kč

Apartmány Sonja

Apartmány Sonja ***

Bez stravy, Vlastní

30.09 - 01.10.2017

Chorvatsko384 Kč

Hotel Matilde Beach

Hotel Matilde Beach ***

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 24.09.2017

Chorvatsko413 Kč

Hotelový komplex Miran

Hotelový komplex Miran ***

Bez stravy, Vlastní

07.10 - 08.10.2017

Chorvatsko474 Kč

Lanterna Sunset

Lanterna Sunset ***

Bez stravy, Vlastní

21.09 - 24.09.2017

Chorvatsko484 Kč

Vily Miran

Vily Miran ***

Bez stravy, Vlastní

07.10 - 08.10.2017

Chorvatsko514 Kč

Apartmány Croatia

Apartmány Croatia ***

Bez stravy, Vlastní

21.09 - 24.09.2017

Chorvatsko600 Kč

Biograd Na Moru - Park Soline Senioři 55 (Mobilní Dům)

Biograd Na Moru - Park Soline Senioři 55 (Mobilní Dům) ****

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 30.09.2017

Chorvatsko600 Kč

Mobil home Murter

Mobil home Murter

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 30.09.2017

Chorvatsko622 Kč

Camping Brioni

Camping Brioni ***

Bez stravy, Vlastní

21.09 - 25.09.2017

Chorvatsko654 Kč

Apartmány Lanterna

Apartmány Lanterna **

Bez stravy, Vlastní

21.09 - 24.09.2017

Chorvatsko654 Kč

Pavilony Ad Turres

Pavilony Ad Turres **

Polopenze, Vlastní

30.09 - 01.10.2017

Chorvatsko659 Kč

Apartmány Vila Željko

Apartmány Vila Željko ***

Bez stravy, Vlastní

30.09 - 01.10.2017

Chorvatsko665 Kč

Apartmány Tamaris

Apartmány Tamaris ***

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 30.09.2017

Chorvatsko699 Kč

Hotel Croatia Sydney

Hotel Croatia Sydney ***

Polopenze, Vlastní

26.05 - 27.05.2018

Chorvatsko709 Kč

UJCIC - Opatija

UJCIC - Opatija

Bez stravy, Vlastní

30.12 - 31.12.2017

Chorvatsko735 Kč

Apartmány Horizont Resort

Apartmány Horizont Resort **

Bez stravy, Vlastní

21.09 - 24.09.2017

Chorvatsko740 Kč

Bungalovy Medveja

Bungalovy Medveja ***

Bez stravy, Vlastní

27.09 - 29.09.2017

Chorvatsko744 Kč

Apartmány Medena

Apartmány Medena **

Bez stravy, Vlastní

30.09 - 03.10.2017

Chorvatsko748 Kč

Slavka

Slavka ***+

Bez stravy, Vlastní

23.09 - 30.09.2017

Chorvatsko758 Kč

Apartmány Guji

Apartmány Guji ***

Bez stravy, Vlastní

30.09 - 01.10.2017

Chorvatsko760 Kč

Mobilní Domy Živogošće

Mobilní Domy Živogošće **

Bez stravy, Vlastní

26.09 - 30.09.2017

123456789
2200 položek, 92 stránek

Dostupné destinace